V severní části města Gaborone v Botswaně brzy vyroste obrovská, třípatrová budova, která bude připomínat spíše vesmírnou loď, která přistála kdesi v poušti. Jedná se však o nový Botswanský inovativní hub, který bude sloužit k výzkumu a vývoji nových technologií. Tento projekt samozřejmě plně financuje botswanská vláda a od projektu si slibuje vytvoření nových, technicky zaměřených pracovních míst.

Při prohlídce vnitřku budovy můžeme vidět prostorné haly, konferenční místnosti, knihovny, lékařské a výzkumné laboratoře či start-upové inkubátory. Pěší můstky zavěšené ze stropu pak spojují jednotlivá křídla objektu. Organickému exteriéru budovy dominuje především sklo ve formě skleněných vyplní, dřevo a pohledový beton. Budova se bude pyšnit certifikátem LEED.

V dnešní době je celý tento komplex o celkové rozloze 25 084 metrů čtverečných stále pouhou vizí. Tuto vizi si již nyní můžete věrně prohlédnout pomocí brýlí pro virtuální realitu - HTC Vive. Na místě, kde má tento komplex vzniknout, se už ale teď staví a práce jsou v plném proudu. Architekti ze společnosti SHoP Architects, kteří za tímto inovativním projektem stojí, využívají přednosti vizualizace za pomocí virtuální reality hned k několika účelům. SHoP a další architektonické a inženýrské firmy aktivně využívají virtuální realitu k vytvoření ještě lepších budov. Z pohodlí své kanceláře, ležící ve státě New York, se může ředitel virtuálního designu SHoP, John Carone, procházet po halách a místnostech a přemýšlet tak nad úpravou dispozic objektu. Díky tomuto postupu docílí toho, že využití prostoru je opravdu co nejefektivnější. Z klasických plánků, výkresů a finančně náročných 2D vizualizací by toto nikdy nedokázal. Jak Cerone dále dodavá, virtuální realita je také neuvěřitelně účinný nástroj pro komunikaci se svými klienty, který šetří čas i peníze tím, že si investor může budovu prohlédnout a připomínkovat ještě před samotným zahájením stavby.
Jednoduše řečeno, virtuální realita poskytuje možnost sdílet Vaši práci s klienty i dalšími lidmi, před uvedením budovy do provozu nebo v okamžiku, kdy probíhá samotný prodej prostor či celého objektu. A zde se pak stávají virtuální prohlídky opravdu velmi silným prodejním argumentem, který vzbuzuje v zájemcích o koupi velmi pozitivní reakci a emoci. Kromě toho, že klient viděl, co bylo navrženo, virtuální realita může změnit celý architektonický proces. Tím je myšleno od samotného návrhu až po dokončovací práce či údržbu budovy. "Vidíme, že požadavky na návrhy budov se stále zvyšují, co se složitosti týče a stavební průmysl tak zažívá v tomto důsledku větší a větší tlak," říká Cerone. "Schopnost využívat moderní technologie, jako je virtuální realita, pro nalezení problémů dlouhou dobu předtím, než se projeví, je neocenitelným přínosem pro celý proces výstavby nových nemovitostí." To ale nekončí pouze s designem nebo s virtuální realitou. Rozšířená realita začne také brzy poskytovat rychlejší a přesnější způsoby pro výstavbu budov. Digitálně modelované konstrukce ve virtuální realitě mohou být vyrobeny pomocí počítačem řízených strojů s vysokou přesností. Stavebníci se již nebudou muset spoléhat na tištený plánek stavby a eliminuje se tak možnost jakékoliv chyby. Zajisté se v tomto odvětví již brzy objeví i reálné nasazení rozšířené reality (HoloLens či Vuzix). Ta může zase stavebníkům pomoci při dokončovacích pracech jako je instalace rozvodů, průchodů aj.

A jaká je situace u českých developerů a architektů?

Abychom nazůstali daleko za hranicemi naší země (13 000 km), pojďme se podívat, jak v praxi využívají virtuální realitu stavebníci zde v České republice. Jedním z předních inovátorů v této oblasti je společnost Trigema a.s.; Ta se řadí mezi tři největší pražské developery a postaví ročně přes 600 bytových jednotek převážně v Praze.

Společnost Trigema však prozatím pracuje pouze s virtuálními prohlídkami, které si může kdokoliv prohlédnout na jejich stránkách. Virtuální prohlídky pro brýle HTC Vive jsou dle posledních dostupných informací již v přípravě. A co konkrétně tomuto developerovi virtuální prohlídka bytu, který v prostatě existuje jen na papíře, přináší? Především je to rychlost prodeje jednotlivých bytů. Zákazník si může díky virtuální prohlídce udělat dokonalou představu o dispozicích bytu a nemusí se rozhodovat pouze na základě půdorysů či vzorových vizualizací. Byty jsou ve virtuální prohlídce prezentovány jak vybavené, tak nevybavené. Tímto je zaručena dokonalá prezentace toho, jak ve finále bude byt vypadat. Prohlídka je navíc přístupná odkudkoliv, tzn. stačí pouze mobilní telefon nebo tablet a prohlídku si spustí takřka kdokoliv pomocí prohlížeče internetu.

Podívejte se, jak taková virtuální prohlídka (vizualizace), ve které se můžete díky HTC Vive volně procházet, vypadá: VIDEO ZDE
(jedná se o realizaci bytového domu Parkapartments Belvedere ve Vídni, developer SIGNA, vizualizaci vytvořila PBRD Agency)
Nově jsou virtuální prohlídky bytů obohaceny o interaktivní prvky jako jsou např. infoboxy, videa či rozšířená navigace. A aby virtuální prohlídka byla skutečně "virtuální" tak nově je možné na telefonech s operačními systémy Android a iOS (musí obsahovat gyroskop) spustit prohlídku ve "VR módu". Pokud tedy disponujete např. kartónovými brýlemi pro virtuální realitu PanoBoard a telefonem s dostatečným výkonem a potřebnými senzory, stačí prohlídku spustit, telefon vložit do brýlí a během chvíle si byt můžete projít takřka na vlastí kůži odkudkoliv na světě.
A plány do budoucna? Společnost se společně s dodavatelem PanoTour.cz snaží z těchto prohlídek udělat aktivní prodejní kanál díky nasazení analytických nástrojů tak, aby bylo možné sledovat konkrétní chování klientů ve virtuální realitě. Příkladem může být to, že v případě, že klient stráví nejvíce času v dětském pokoji, předá tuto informaci svým obchodníkům a ti už budou vědět na jakou "hrát notu" v dalším prodeji. Metrik samozřejmě bude více, avšak o tyto detaily se spol. nechtěla podělit.

Tuto prohlídku bytu CLB@Letňany by Trigema si můžete prohlédnout ZDE.

Comments are closed.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.